Jak często należy wymieniać akumulator?

Jak często należy wymieniać akumulator?

Bez sprawnego akumulatora w samochodzie ani rusz. Jest to rodzaj baterii i dlatego z czasem zaczyna tracić swoje właściwości. A co to oznacza? Przede wszystkim problemy z odpaleniem pojazdu, a każdy kierowca chciałby raczej takiej sytuacji uniknąć. Przyjrzyjmy się zatem, jak auto nam sygnalizuje, że zbliża się czas wymiany akumulatora.

Co powinno nas zaniepokoić?

Sprawne akumulatory samochodowe są absolutnie niezbędne, aby auto mogło odpalić. Gdy zaczyna spadać jego sprawność, pojawiają się pierwsze problemy z uruchomieniem silnika, niezależnie od temperatury powietrza. Możemy zauważyć wolniejsze niż zazwyczaj obroty rozrusznika, co będzie świadczyło, że bateria dostarcza niewystarczającą ilość prądu rozruchowego. Zdarza się również, że reflektory zaczynają słabiej świecić na postoju, przy wyłączonym silniku.

Nie zawsze winny akumulator

Nie wszystkie problemy z akumulatorem wynikają jednak z jego zużycia. Trudności z uruchomieniem silnika przy wielkich mrozach nie należą do rzadkości. Wówczas nawet całkiem sprawne akumulatory nie są w stanie prawidłowo pracować. Ale jest to powód, aby przed zimą zawsze sprawdzać w warsztacie stan akumulatora.

Na problemy z baterią może wpłynąć także wadliwie działająca instalacja elektryczna a także niesprawny system ładowania. Bardzo niekorzystnie na stan akumulatora wpływa rzadkie korzystanie z samochodu i na krótkich odcinkach, gdy bateria zwyczajnie nie ma szans na pełne doładowanie.

Kiedy czas na wymianę akumulatora?

Kiedy najlepiej wymienić akumulator, bez czekania, aż całkowicie się wyeksploatuje, a samochód nie ruszy? Żywotność akumulatorów samochodowych jest określona na około 4-5 lat nawet, jeśli jest użytkowany zgodnie z zaleceniami. W większości przypadków, po tym okresie czasu, osiąga już tylko 50% swojej pojemności i nie ma znaczenia tutaj przebieg danego pojazdu. Wielu kierowców uważa, że dokonując zakupu akumulatora wysokiej jakości i poprawnie go eksploatując, wydłużą jego żywotność nawet i dwukrotnie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że akumulator, który nie osiąga parametrów zbliżonych do pierwotnych, wpływa negatywnie na całą elektronikę w aucie, zwłaszcza w bardzo nowoczesnym. A to okazują się być tylko są złudne oszczędności.

Jak wybrać nowy akumulator?

Wybór akumulatora w sklepie motoryzacyjnym nie musi być trudny. Podstawowa zasada to trzymać się zaleceń producenta. Znajdziemy je np. w instrukcji obsługi samochodu lub na naklejce w aucie. Trzeba zwrócić uwagę na wymiary i kształt akumulatora, sposób montowania, rozmieszczenie biegunów a także pojemność i prąd rozruchowy.

W dobrym sklepie motoryzacyjnym zawsze można liczyć na fachową pomoc sprzedawców, którzy wskażą właściwe akumulatory motocyklowe i samochodowe.

Jak dbać o akumulator?

Dlaczego mamy dbać o akumulator, skoro i tak trzeba go wymieniać co 4-5 lat? Odpowiedź jest prosta – po to, aby nie zrobił nam „niespodzianki” wcześniej. Właściwie używany akumulator pozwoli nam na bezproblemową jego eksploatację, a to ogromna oszczędność chociażby nerwów kierowcy w razie niespodziewanej awarii. Zasady są proste:

  • Unikanie jazdy tylko na krótkich odcinkach – ważne, aby akumulator miał szansę naładować się do pełna. W momencie uruchamiania samochodu rozładowuje się, ładuje się natomiast podczas pracy silnika. Na krótkich odcinkach drogi może nie zdążyć całkowicie się naładować, co może skutkować problemem przy odpalaniu silnika.
  • Rozsądne używanie prostownika – akumulator nie lubi ani częstego rozładowywania ani doładowywania ani przeładowywania. Jeżeli używa się prostownika, ważne, aby stosować go z umiarem, bez stosowania zbyt silnego prądu.
  • Dbanie o czystość akumulatora – okazuje się, że problemem może być warstwa brudu na obudowie, a wiadomo, pod maską samochodu o to nietrudno. Należy również zwracać uwagę, aby klemy nie zaśniedziały.
  • Stabilny montaż akumulatora – należy zwracać uwagę, aby bateria była solidnie zamontowana, gdyż wstrząsy i drgania mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.
  • Profilaktyczna diagnostyka – warto o tym pamiętać, aby od czasu do czasu profilaktycznie sprawdzić stan akumulatora, nawet jeśli nie stwarza żadnych problemów.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.