Jak dbać o łańcuch napędowy w motocyklu?

Jak dbać o łańcuch motocyklowy?

Systematyczne dbanie o łańcuch napędowy w motocyklu przynosi szereg korzyści. Do najważniejszych należy przedłużenie ich żywotności, podniesienie bezpieczeństwa jazdy oraz jej komfortu. Niestety wielu właścicieli motocykli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest to ważne. Łańcuch musi być zawsze naciągnięty, wyczyszczony i nasmarowany. Od czego zacząć te czynności? Jakich preparatów użyć? Jak często należy to robić? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czyszczenie łańcucha motocyklowego – od czego zacząć?

Dziś na rynku istnieje kilka rodzajów łańcucha napędowego, jednak wciąż największą popularnością cieszą się łańcuchy rolkowe. Głównie to zasługa ich lekkości i łatwości eksploatacji. Warto wiedzieć, że czysty łańcuch to podstawa. W czasie długich i krótkich podróży niejednokrotnie zdarzy się, że smar, brud, piach, czy innego rodzaju drobinki przykleiły się do łańcucha lub jakichkolwiek innych części motocyklowych bez osłony. W takim wypadku nie tylko znacznie obniża się żywotność tych części, czy całych układów, ale także sama jazda nie jest tak przyjemna i bezpieczna jak wcześniej. W celu wyczyszczenia łańcucha trzeba wykonać kilka czynności.

Czyszczenia łańcucha motocyklowego należy dokonać przy pomocy nafty świetlnej, profesjonalnego sprayu do mycia oraz miękkiej szczotki. Nasi klienci chętnie sięgają po sprawdzone, specjalistyczne produkty dostępne w naszym sklepie z częściami motocyklowymi. Doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że tylko sięgając po pewne akcesoria oraz rzetelnego dystrybutora mogą liczyć na potwierdzoną jakość, która ma wpływ na późniejszą, optymalną pracę całego układu napędowego.

Warto jest wiedzieć, że łańcucha napędowego nie powinno się myć pod myjką ciśnieniową. Powstało wiele mitów na ten temat, które dobrze jest wyjaśnić. Owszem jest to skuteczna metoda, jednak znacznie skraca żywotność samego łańcucha. Woda pod ciśnieniem może po prostu zniszczyć uszczelnienie łańcucha. Ogólnie wszystkie wrażliwe części motocyklowe warto myć po prostu gąbką, szczotką i wiadrem z wodą lub wodą z płynem, by nie narażać ich na zepsucie.

Smarowanie łańcucha napędowego w motocyklu – jak zrobić to dobrze?

Oczywiście dbanie o łańcuch napędowy w motocyklu to nie tylko jego właściwie czyszczenie, ale także smarowanie. Na początek należy wybrać odpowiedni olej. W sklepie z częściami motocyklowymi znajduje się szeroki asortyment smarów i to, na który się zdecyduje dany właściciel motocykla zależy tylko i wyłącznie od jego indywidualnych preferencji oraz doświadczeń ze swoim pojazdem.

Niezależnie od tego, czy wybiera się smar, spray, czy naftę ważne jest by czynność smarowania łańcucha wykonać w odpowiedni sposób. Smar należy nakładać tylko od wewnętrznej strony. W ten sposób cały produkt będzie równomiernie rozprowadzony po powierzchni, a sam łańcuch nie zrzuci smaru. Z kolei podczas używania sprayu, który jest dużo mniej ekspansywny i przyczepny niż smar należy użyć go i na wewnętrznej i na zewnętrznej stronie. Oczywiście smarowanie trzeba wykonywać regularnie (co 500 km). Dodatkowo dobrze jest sprawdzać stan łańcucha po jeździe w deszczu i błocie oraz rozprowadzać wybrany produkt także po dłuższej podróży i każdym myciu.

Po co dbać o łańcuch napędowy w motocyklu?

Wszystkie powyższe czynności pielęgnacyjne, czyli regularne czyszczenie oraz smarowanie pozwalają znacznie przedłużyć życie całego układu napędowego motocykla. Systematycznie serwisowany w ten sposób układ po prostu wolniej się zużywa. O ile koszt łańcucha napędowego nie jest zbyt wysoki, więc oszczędność jest tu niewielka, o tyle wymiana całego napędu może mocno nadwyrężyć domowy, czy firmowy budżet. Na koniec warto wspomnieć także o innych zabiegach, które mają wpływ na mniejsze zużycie układu m.in. płynna jazda, czy eliminowanie ryzyka wystąpienia ewentualnych usterek.

Odpowiednie dbanie o łańcuch napędowy pozwoli motocykliście na rzadsze myślenie o wymianie części motocyklowych oraz zapewni jeszcze większą przyjemność z jazdy na co dzień. Wszystkie niezbędne artykuły do pielęgnacji i higieny łańcucha napędowego można znaleźć w naszym fachowym sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.