Jak dobrać odpowiednie tłoki motocyklowe?

Silnik motocyklu, tłoki

Tłoki motocyklowe to części układu napędowego, dzięki którym motor może prawidłowo działać. Wybór odpowiedniego tłoka ma także spore znaczenie w przypadku tuningowania maszyn sportowych. Jak dobrać odpowiednie tłoki motocyklowe? Jak dbać o ten element, aby służył jak najdłużej?

Wybór tłoków motocyklowych - najważniejsze kwestie

Tłoki motocyklowe to elementy, których nie da się kupić na oko. Wybór tej części uzależniony jest od kilku kwestii - modelu motocykla, częstotliwości wymiany oraz kompatybilności z innymi częściami. Ten ostatni czynnik mocno jest związany z modelem motocykla oraz jego parametrami. W końcu inne tłoki silnikowe sprawdzą się w przypadku jednośladów o silniku 2T, a inne dla silników 4T.

Jak często należy wymieniać tłoki motocyklowe? Częstotliwość wykonywania tej czynności zależna jest od eksploatacji maszyny oraz tego, czy właściciel próbuje polepszać jej wydajność za pomocą tuningu.

Spore znaczenie ma także pojemność silnika - im jest ona wyższa, tym tłok może szybciej się zużywać. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć żadnego wpływu na poziom żywotności tłoka. Im dokładniej zostanie dopasowana ta część, tym dłużej będzie ona służyła. Specyfikację i wskazówki techniczne dotyczące tłoków motocyklowych można uzyskać w sklepie z częściami motocyklowymi.

Dobór rozmiaru tłoka

Prawidłowa praca układu spalania w dużej mierze zależy od tłoków silnikowych, dlatego też, aby zyskać pewność, że cały podzespół będzie dobrze działał, należy jak najlepiej dopasować tę część. W tym celu trzeba dokładnie zmierzyć wymiary cylindra. Co warto tu podkreślić, znaczenie ma nie tylko średnica cylindra, ale również ważne są inne parametry. Warto zmierzyć cylinder w kilku miejscach, przy czym do najistotniejszych wyników zaliczają się dane dotyczące środkowej części cylindra, która znajduje się nad oraz pod oknem wydechu. Precyzyjnie dopasowany tłok motocyklowy w połączeniu z resztą elementów wchodzących w skład podzespołu, stanowi gwarancję bezawaryjnej oraz wydajnej pracy.

Jak wygląda montaż tłoka motocyklowego?

Większość motocyklistów demontaż oraz montaż tłoka powierza specjalistom z serwisu. Nie można się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak bardzo delikatnym i precyzyjnym procesem jest wymiana tej części. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, to niezwykle łatwo można w trakcie montażu oraz demontażu uszkodzić sworzeń, czy złamać pierścienie tłokowe. Uszkodzenie tych elementów będzie miało realny wpływ na dalszą pracę silnika. I to właśnie z tych powodów montaż tłoka motocyklowego dobrze jest zlecić specjalistom.

Czynniki wpływające na żywotność tłoków motocyklowych

Czy motocykliści mogą podjąć jakieś kroki, aby wydłużyć żywotność tłoków motocyklowych? Oczywiście, że tak. Wykonując pewne czynności oraz pamiętając o kilku kwestiach, można zwiększyć czas eksploatacji tej części, dzięki czemu nie będzie konieczna tak częsta wymiana. Poniżej pięć czynników mających wpływ na żywotność tłoków:

  • regularna wymiana oleju w silniku - należy jednak tutaj zaznaczyć, że w tym celu można wyłącznie używać profesjonalnych olejów do motocykla.
  • Odpowiedni dobór tłoka względem cylindra.
  • Prawidłowy montaż.
  • Czystość mieszanki powietrza z benzyną - ważna jest tu wymiana filtra powietrza zgodnie z zaleceniami.
  • Rodzaj oraz styl jazdy.

Powyższa lista doskonale pokazuje, że na ogólną eksploatację tłoków wpływa szereg czynników, wliczając w to także serwisowanie oraz pielęgnację elementów układu motocykla. Warto mieć też na uwadze to, że dynamiczny, wręcz wyczynowy styl jazdy ma swoje konsekwencje i może przyspieszyć eksploatację poszczególnych części motocyklowych - i nie mamy tu na myśli wyłącznie tłoków.

Od jakiego producenta warto kupić tłok motocyklowy?

Nie można tu dać jednoznacznej odpowiedzi, bo na rynku dostępnych jest wiele produktów od znanych oraz lubianych - zarówno przez specjalistów, jak i motocyklistów - producentów. Wśród najpopularniejszych znajdują się między innymi takie marki jak: Honda, Yamaha, Kawasaki czy BMW. Wszystkie te części motocyklowe znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym z Tomaszowa Mazowieckiego - Maxi Parts.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.