Jak garażować motocykl zimą?

garazwanie_motocykla_zima.jpg

W ciągu roku jest taki okres, kiedy temperatury są bliskie zeru, dni są krótkie i zaczyna padać śnieg, a na ulicy można wtedy spotkać błoto i zbity śnieg. Wszystko to wskazuje na to, że nieubłaganie zbliża się czas garażowania motocykli. W czasie, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają trudno jest korzystać z tego wspaniałego środka komunikacji. Z jednośladów najczęściej korzystają pasjonaci, którzy są zakochani w tym typie pojazdu, dlatego rozłąka na czas zimowy często bywa bolesna, ale nieunikniona, w zimie poruszanie się w ten sposób jest bardzo stresujące oraz niebezpieczne. Jednak, aby móc sprawnie korzystać z motocykla z powrotem na wiosnę warto zadbać o niego jeszcze przed garażowaniem.

Zabezpieczenie motocykla na czas zimy to podstawa w dbaniu oraz pielęgnacji o ten typ pojazdu. To bardzo ważny czas, to, w jaki sposób będziesz garażował swój jednoślad zależy to, w jakim stanie będzie w kolejnym sezonie, czy będzie potrzebował pomocy fachowca, czy nie. Potrzebna będzie tutaj wiedza o tym jak prawidłowo konserwować oraz zabezpieczyć pojazd podczas zimy. Warto zwrócić uwagę na kilka niezbędnych kwestii, dzięki temu będziesz miał gwarancję dobrego stanu technicznego na wiosnę oraz będziesz mógł cieszyć się bezpieczną i bezawaryjną jazdą w kolejnych sezonach.

Gdzie przezimować motocykl?

Każdy posiadacz motocykla wie, że nieużywanie go może skutkować różnymi usterkami poszczególnych części motocyklowych. Przy zastanawianiu się, w jakim miejscu najlepiej przezimować motocykl, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę garaże czy inne pomieszczenia. Jednak nie zawsze jest to możliwe i niektórzy motocykliści nie mają takich udogodnień. W przypadku zostawienia pojazdu w czasie zimy na dworze najlepiej skorzystać z namiotu motocyklowego, który będzie stabilny, nieprzemakalny oraz odporny na wilgotność. Jednoślad można postawić na specjalnych podstawkach, przez co opony będą odizolowane od zimnego i mokrego podłoża.

W przypadku garażowania go w pomieszczeniu można skorzystać ze swojego garażu czy zwrócić się o pomoc do serwisów lub sklepów, które oferują taką usługę. W przypadku kiedy zimowanie ma odbyć się w naszym prywatnym garażu ważne jest, aby zaopatrzyć się w różnego rodzaju preparaty i akcesoria w sklepie motocyklowym w Tomaszowie Mazowieckim, dzięki czemu będziesz miał pewność maksymalnego zadbania o pojazd.

Dokładne czyszczenie motocykla

Przygotowując pojazd na zimowanie w garażu warto zacząć od tak podstawowych czynności jak dokładne mycie oraz czyszczenie motocykla. Bardzo ważne jest, aby z karoserii usunąć wszystkie pozostałości po użytkowaniu typu: żwir, błoto, smar, trawa czy owady. Zanieczyszczenia, które pozostaną na motocyklu mogą wejść w reakcję z lakierem bądź stalą i go trwale uszkodzić. Pamiętaj, aby w sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim zaopatrzyć się w potrzebne preparaty do czyszczenia oraz zabezpieczenia lakieru. Przygotowując pojazd do zimowania warto zabezpieczyć całą karoserię jak i wszystkie części, do których jest dostęp zewnątrz: łańcuch czy łożyska.

Zabezpieczenie akumulatora

Garażując motocykl najważniejsze jest, aby zatroszczyć się o jego akumulator. Dbając o akumulator nie można dopuścić nigdy do jego całkowitego rozładowania, wtedy łatwo może dojść do jego zasiarczenia. W takim przypadku niestety trzeba będzie poszukać nowego akumulatora w Tomaszowie Mazowieckim dla swojego pojazdu. Jednak uniknąć takiej sytuacji można w prosty sposób wyjmując go i zimując w miejscu, gdzie zawsze jest temperatura na plusie, a także regularnie doładowując go automatycznym motocyklowym prostownikiem.

Zadbanie o układ paliwowy, chłodnice i hamulce

Podczas garażowania motocyklu warto również zadbać o to, co w jego wnętrzu. Troszcząc się o układ paliwowy przede wszystkim ważne jest zatankowanie baku do pełna. Taki zabieg pozwoli na uniknięcie skraplania się wody, dzięki czemu nie będzie postępowała korozja. Wewnątrz pojazdu znajdują się również inne układy, które bazują na różnych płynach eksploatacyjnych. Warto pamiętać, aby dokonać ich wymiany przed okresem spoczynku pojazdu, wtedy można mieć pewność, że w czasie nowego sezonu motocykl będzie jak nowy. Jednak w przypadku usterek warto rozejrzeć się za nowymi częściami motocyklowymi w Tomaszowie Mazowieckim i dokonać ich wymiany jeszcze przed garażowaniem.

Garażowanie opon motocykla?

Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że skoro podczas zimowania motocykl jedynie stoi to dbanie o opony jest zbędne. Nic bardziej mylnego. W takim przypadku koniecznie trzeba zadbać o ich stan techniczny. Ze względu na to, że motocykl będzie stał nieruchomo przez długi okres czasu, jego opony mogą się odkształcić i uniemożliwić szybkie powrócenie w kolejnym sezonie na jezdnię. Można temu zapobiec poprzez cykliczne przetoczyć go po suchej i czystej nawierzchni oraz pozostawić tak, aby podłoża dotykała inna część opon niż ostatnio. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w stojak, dzięki któremu motocykl nie będzie dotykał podłoża, a mycie czy dbanie o niego będzie łatwiejsze.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.