Jak przygotować samochód do zimy?

samochod_zima.jpg

Powoli zbliża się bardzo zdradliwa pora roku, podczas której znacznie trudniej o bezpieczną jazdę, ale na szczęście nie jest to niewykonalne. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z czyhających wszędzie niebezpieczeństw oraz niedogodności. Niestety, bardzo dobrze opanowana umiejętność prowadzenia samochodu to nie jedyny czynnik, który znacząco wpływa na zimową jazdę. Należy brać pod uwagę kilka innych istotnych czynników, które powinny zostać sprawdzone, zmienione czy dopasowane do jazdy w niesprzyjających warunkach. Przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort zimowego poruszania się po drogach wpływa stan techniczny pojazdu. Dobre przygotowanie samochodu to dostosowanie najważniejszych jego elementów pod takie kwestie jak: działanie mrozu, większa wilgoć, śnieg czy sól na drodze. Najczęściej z przygotowaniem auta na zimę, kojarzy się moment wymieniania opon na zimowe, jednak warto zadbać również o inne części samochodowe. Przymierzanie się do wymiany części na te bardziej odpowiednie co do pogody warto sprawdzić ofertę sklepu motoryzacyjnego w Tomaszowie Mazowieckim.

Najczęściej zadawanym sobie przez kierowców pytaniem jest to: jak przygotować samochód do zimy? Co powinno się wymienić, a co tylko oddać do przeglądu u profesjonalnego mechanika. Po pierwsze to nie tylko wymiana opon odpowiada za bezpieczeństwo na drodze. Warto w czasie przygotowań poświęcić więcej uwagi również stanowi akumulatora, a także zabezpieczeniu karoserii, w tym sprawdzeniu sprawności wycieraczek i świateł, ważna jest również wymiana wszelkich płynów eksploatacyjnych, ponieważ zimą potrzebne są specjalne środki, które nie będą zamarzały.

Kontrola stanu akumulatora

Zima potrafi przysporzyć wielu niechcianych niespodzianek, szczególnie rano, gdy po bardzo mroźnej nocy kierowca chce odpalić samochód, a akumulator nie chce współpracować. Najczęściej winna jest tutaj bardzo słaba kondycja akumulatora, który na mrozie nie jest skory do rozruchu, szczególnie gdy dotyczy to silników diesla. Wspomniane silniki diesla znane są z tego, że tworzą więcej oporów na początku, ponieważ dłużej się nagrzewają, ponadto potrzebują one wyższej mocy rozruchowej. Najczęstszym problemem z porannym odpaleniem akumulatora przy mrozach jest kwestia jego bardzo słabego naładowania. Warto, aby kierowcy wiedzieli, że jego pojemność całkowicie zależy od temperatury panującej na dworze. Tylko przy zerowej temperaturze jego sprawność jest mniejsza o 20%, natomiast przy -20 stopniach jego sprawczość to nie całe 50%. Pierwszymi oznakami słabszego akumulatora są: trudność zapalenia go na zimnym silniku czy też przygasające kontrolki na tablicy rozdzielczej.

Przy najnowszych modelach akumulatorów jest niemożliwe sprawdzenie poziomu elektrolitu, które odpowiadają za jego prawidłowe i sprawne funkcjonowanie. Bezobsługowe modele akumulatorów nie posiadają dostępu do elektrolitu. Jednak nie jest to czynność niewykonalna. Stan akumulatora można zbadać za pomocą specjalnego miernika. Czynność te należy wykonać dwukrotnie, po raz pierwszy gdy akumulator jest w stanie spoczynku, po raz drugi, po jego obciążeniu. Takich czynność można dokonać w każdym warsztacie samochodowym. Koszta badania akumulatorów w Tomaszowie Mazowieckim są zwykle małe bądź usługa jest darmowa.

Jednymi z ważniejszych elementów samochodu, które dbają o bezpieczeństwo oraz komfort jazdy na zimowych drogach są opony. Jako jedyne mają kontakt z podłożem, dlatego są tak istotne w procesie dbania o bezpieczeństwo. Ich zadaniem jest odpowiadanie za możliwość precyzyjnego prowadzenia pojazdów, a także długość drogi hamowania. Dobrze dobrane opony zimowe pozwalają na swobodne poruszanie się po zaspach oraz oblodzonych ulicach.

Przygotowując się do zimy, kierowcy powinni zainteresować się wymianą opon letnich na zimowe. Dokonanie dobrego wyboru gwarantuje jakość, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Opony zimowe są tak ważnym elementem, ponieważ wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, która w pierwszej kolejności korzystnie wpływa na przyczepność do mokrego, oblodzonego i zaśnieżonego podłoża. Wymiana opon na zimowe to nie kwestia mroźnej zimy czy fatalnej pogody, są one konieczne, kiedy tylko temperatura spadnie do 7 stopni.

Opony zimowe, które znajdziesz między innymi w sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim, posiadają specjalny bieżnik. Charakteryzują się one większym bieżnikiem, niż ich letnie odpowiedniki. Głębokość bieżnika wpływa na jego użytkowanie, ponieważ to on jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody, błota czy śniegu. Nawet jeżeli samochód jest przeznaczony do poruszania jedynie po dobrej jakości drogach w mieście, warto zadbać o zimowy zestaw opon. Poruszanie się z tego typu oponami pomoże uniknąć niebezpiecznych poślizgów czy aquaplaningu. Zimowa wersja ogumienia paradoksalnie jest bardzo ważna w warunkach, które pozornie wydają się bardzo dobre.

To najwyższa pora zainteresować się zakupem nowych ogumień na czas zimowy, dlatego warto sprawdzić oferty proponowane przez sklepy motoryzacyjne w Tomaszowie Mazowieckim. Interesując się zakupem należy pamiętać, że najlepsza głębokość bieżnika nie wynosi mniej niż 3-4 mm. To optymalna wartość, która zapewni najlepsze osiągi. Jednak nie tylko o kwestie głębokości bieżnika chodzi, opony starsze niż 6 lat, również warto wymienić na nowe. Materiał, z którego wykonane są opony również ulega starzeniu, a do jego niszczenia przyczynia się również złe przechowywanie ogumienia. Dlatego nie warto kupować opon używanych a zainwestować w nowe części samochodowe w Tomaszowie Mazowieckiem. Pozornie zaoszczędzone środki przy zakupie opon z drugiej ręki, mogą niestety być przyczyną awarii bądź wypadków drogowych.

Zabezpieczenie karoserii

Przygotowując samochód na zimę warto zadbać także o karoserię, czyli nadwozie, lakier czy uszczelki. Zimowa pora to czas, który nie wpływa korzystanie na samochód, szczególnie ze względu na bardzo niskie temperatury, a także wszędzie panującą wilgoć. Negatywnym czynnikiem jest również osiadająca na karoserii sól, którą posypywane są drogi. Owszem, wpływa ona pozytywnie na jakość i komfort jazdy oraz ma za zadanie w szybki sposób lód zamieniać na wodę. Jednak nie jest to zjawisko korzystnie wpływające na karoserię, a szczególnie lakier.

Przygotowując karoserię pojazdu na ekstremalne warunki związane z porą roku, w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę to, aby lakier nie miał odprysków. Wszelkie odpryski czy ubytki należy uzupełnić odpowiednio przeznaczonym do niego lakierem, aby sól i woda nie wchodziły pod lakier i nie niszczyły karoserii od wewnątrz. Zabezpieczając pojazd od zewnątrz można również skorzystać z woskowania samochodu. Nakładany zostaje wtedy specjalny wosk, który ma za zadanie zabezpieczyć lakier przed destrukcyjnymi czynnikami, a także sprawić, że łatwiejsze będzie usuwanie wszelkich zabrudzeń z powierzchni auta. Ważne jest porządne, najlepiej ręczne, mycie pojazdu, ponieważ wtedy zostają usunięte wszelkie zabrudzenia, które w późniejszym czasie zatrzymywałyby wodę.

Zadbanie o zewnętrzne aspekty samochodu na czas zimy, to także dbanie o uszczelki. Zbierająca się w nich woda, może zamarznąć, co znacznie utrudni otworzenie drzwi czy bagażniku. Świetnym sposobem zabezpieczającym przed takim wypadkiem jest użycie sztyftu bądź sprayu przeznaczonego do zabezpieczenia uszczelek.

Przyglądając się częściom zewnętrznym pojazdu warto zwrócić uwagę również na światła czy wycieraczki. Te pierwsze również odgrywają kluczową rolę w widoczności. Najczęściej pojawiającym się problemem w ich kontekście jest słabe bądź za mocne światło. Zimą dużo szybciej robi się ciemno, dlatego porządne oświetlenie to kluczowa sprawa. Warto je wyczyścić, aby strumień światła był niezamglony, a także ustawić odpowiedni ich poziom.

Płyny eksploatacyjne

Dbając o prawidłowe funkcjonowanie pojazdu, warto wspomnieć także o płynach eksploatacyjnych. Ważna jest wymiana płynów letnich na wersje zimowe, ponieważ ten pierwszy, kiedy tylko temperatura spadnie poniżej zera zamarznie. Pozostawienie zamarzniętego płynu na przykład w układzie chłodzenia będzie wiązało się z unieruchomieniem pojazdu, a nawet pęknięcia chłodnicy czy całego bloku silnika.

Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana starego płynu eksploatacyjnego na nowy, taki zabieg daje gwarancję jakości, a także bezpieczeństwa. Jednak to nie jedyna możliwość, którą dają sklepy motoryzacyjne w Tomaszowie Mazowieckim. Alternatywą dla najpopularniejszego rozwiązania wymiany płynów jest do starego dolanie odpowiedniej ilości koncentratu - jest to płyn, który dzięki swoim właściwościom obniża temperaturę zamarzania.

Warto przyjrzeć się też płynowi hamulcowemu, który jest higroskopijny, dlatego każda nawet najmniejsza nieszczelność, może spowodować przedostanie się wody do układu hamulcowego. Taka sytuacja to wręcz gwarancja obniżenia temperatury wrzenia płynu hamulcowego, co automatycznie skutkuje gorszą skutecznością hamowania, a w skrajnych przypadkach może nawet je uniemożliwić prowadząc do wypadku.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.