Jak zadbać o dobry stan opon?

opona_samochodowa.jpg

W ostatnim czasie kierowców spotykają zmienne i niesprzyjające warunki pogodowe, które nadwyrężają trwałości i właściwości mechaniczne opon w samochodach. Przygotowując pojazd na zimę, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób o niego zadbać, aby nic nas nie zaskoczyło w najbardziej niespodziewanym momencie.

Podpowiemy, co robić, aby opony samochodowe posłużyły nam przez wiele lat? Które środki pielęgnacyjne są warte uwagi, a które można sobie podarować? A także gdzie zaopatrzyć się w wysokiej jakości ogumienie?

Po pierwsze - zacznij od dobrych zakupów

Jeżeli wciąż stoisz przed wyborem nowych opon samochodowych, postaw na godny zaufania sklep motoryzacyjny, w którym zaopatrzysz się w opony wysokiej jakości. Bezsprzecznie jakość przekłada się na trwałość i zadowolenie z produktu, dlatego w pierwszy kolejności zainwestuj w to, co jest cenione w świecie motoryzacji. Z oponami samochodowymi o optymalnych właściwościach będziesz mógł przemierzać setki kilometrów bez strachu o swoje bezpieczeństwo i komfort. Jeżeli ten krok masz za sobą - pora dowiedzieć się, jak zadbać o ogumienie.

Instrukcja tego, jak dbać o opony

  1. Regularnie i dokładnie sprawdzaj głębokość bieżnika, stosując się do zasad obowiązujących zasad (używaj miarki lub suwnicy, sprawdzając kilka miejsc). Jego głębokość nie powinna spaść poniżej krytycznej wartości 1,6 mm.
  2. Sprawdzaj ciśnienie w oponach i nie olewaj zapalonej kontrolki! Najlepiej ciśnienie sprawdzać średnio raz w miesiącu
  3. Pamiętaj o wymianie opon zgodnie z sezonem.
  4. Nie lekceważ uszkodzeń mechanicznych, które mogą mieć wpływ na trwałość i żywotność opon. Przy wymianie ogumienia należy uwzględnić kilka czynników, a w tym obietnicy producenta co do żywotności opon, stopień zużycia czy geometrię osi.
  5. Nie zapominaj o regularnym wyważaniu kół - usługa ta zdecydowanie poprawia komfort jazdy i wydłuża czas eksploatacji ogumienia.
  6. Zwróć uwagę na zawory, które w trakcie eksploatacji dość szybko się zużywają.

Po więcej wskazówek warto udać się do sklepu motoryzacyjnego lub zaufanego warsztatu samochodowego - to właśnie te miejsca dysponują ekspertami z wieloletnim doświadczeniem, którzy z całą pewnością odpowiedzą na Twoje pytania.

Przechowywanie opon

Równie istotną kwestią jest prawidłowe przechowywanie ogumienia. Często zdarza się, że kierowcy niemal zupełnie pomijają ten aspekt, wystawiając nieużywany komplet opon np. na balkon czy ogród. Należy pamiętać, że opony przechowujemy w ciemnym, suchym i optymalnie chłodnym miejscu. Najważniejsze, aby przechowywane opony znalazły się w miejscu bez jakiegokolwiek zagrożenia wpływu czynników atmosferycznych.

Co wpływa na trwałość opon?

Świadomość tego, co może zaszkodzić oponom w naszym samochodzie jest niezwykle cenna. Wśród czynników zewnętrznych wpływających na stan ogumienia specjaliści wymieniają m.in.: nadmierne lub niedostateczne ciśnienie w oponach, regularne wyważanie kół, sezonowa wymiana opon samochodowych, styl jazdy kierowcy, zużycie tulei, utrata odważników felgi, ząbkowanie, uszkodzenie przekładni kierowniczej, niepoprawnie ustawiona geometria kół, niesymetryczne zużycie bieżnika lub usterki zawieszenia. Jeżeli nie przestrzegasz zasad dotyczących dbania o ogumienie - licz się z tym, że zwiększasz prawdopodobieństwo uszkodzenia opon i konieczność ich wymiany na nowy komplet. Pamiętaj, że zdecydowanie taniej i lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Oznaki zużycia opon

Omówienie krok po kroku zasad eksploatacyjnych to klucz do sukcesu, warto jednak wiedzieć, jakie oznaki zużycia ogumienia powinny Cię zaniepokoić. O zużyciu opon samochodowych świadczą m.in.:

  • widoczne gołym okiem uszkodzenia opony - nacięcia, dziury, ubytki w materiale - nawet te niewielkie i powierzchniowe itp.,
  • głębokość bieżnika wynosząca poniżej 1,6 mm,
  • wybrzuszenia i inne deformacje materiału np. odparzenia,
  • plamy na warstwie butylowej.

Najczęściej do mechaników samochodowych trafiają kierowcy skarżący się na zużyty bieżnik. W motoryzacji obowiązuje podział zużycia bieżnika na normalne, asymetryczne, okrągłe, środka, miejscowe oraz tzw. ząbkowanie. Aby nie doszło do tego typu sytuacji zaleca się regularne kontrole głębokości bieżnika, w szczególności przed sezonową wymianą ogumienia.

Zapobieganie uszkodzeniom

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jedną z wielu przyczyn powstawania uszkodzeń w ogumieniu jesteśmy my sami. Zbyt szybka jazda po nierównej powierzchni, gwałtowne manewry, wjeżdżanie w tereny górskie pomimo odpowiednich akcesoriów i opon - to wszystko przyczynia się do osłabienia właściwości opon, a w konsekwencji do powstawania mikrourazów.

Kierowcy, którym zależy na żywotności opon powinni zastosować się do wymienionych powyżej zasad eksploatacyjnych, które zdecydowanie obniżają prawdopodobieństwo szybkiego zużycia ogumienia.

Opony latem i zimą

W sezonie zimowym przede wszystkim należy częściej kontrolować stan techniczny opon samochodowych. Regularnie sprawdzaj ciśnienie i głębokość bieżnika ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. W zimowych warunków na polskich drogach zaleca się, aby głębokość bieżnika wynosiła 4 mm. Z kolei latem należy przede wszystkim pamiętać o wymianie ogumienia z zimowego na letnie - opony w wysokich temperaturach narażone są na nadmierne przegrzanie. Lato wymaga od kierowców częstego sprawdzania poziomu ciśnienia w oponach samochodowych - najlepiej pomiary dokonywać raz na dwa tygodnie.

Gdzie zaopatrzyć się w dobrej jakości opony samochodowe?

Zakup wysokiej klasy opon samochodowych to połowa sukcesu. Szukaj sprawdzonych dostawców i/lub hurtowni motoryzacyjnych, które istnieją na rynku od wielu lat i zdobywają zaufanie wśród klientów. To właśnie te miejsca zaoferują Ci najatrakcyjniejsze warunki i ceny ze względu na możliwe negocjacje z producentami. Przykładem profesjonalnego i prosperującego sklepu motoryzacyjnego jest Maxi Parts posiadającego ponad 20-letnie doświadczenie i ofertę przeszło 10 000 artykułów.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.