Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

prawidlowe_cisnienie_w_oponach.jpg

Zwiększone bezpieczeństwo, dobra przyczepność, krótsza droga hamowania, mniejsze spalanie paliwa oraz dłuższa żywotność opony - to pięć głównych przyczyn, z powodu których każdy kierowca i właściciel samochodu powinien zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach. W tym wpisie podpowiadamy, jak sprawdzić ciśnienie w oponach oraz jak ten parametr wpływa na Twoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Przyjęło się, że prawidłowe ciśnienie w oponach wynosi 2,2 bara. W większość przypadków wartość w tym przedziale gwarantuje bezpieczną jazdę. Nie dotyczy to jednak wszystkich samochodów, dlatego też, aby mieć 100-procentową pewność, że działasz zgodnie z zaleceniami producenta, zachęcamy Cię do sprawdzenia, ile wynosi prawidłowe ciśnienie w oponach dla Twojego pojazdu. Gdzie znajdziesz takową informację? W tym celu zajrzyj do instrukcji obsługi samochodu albo spojrzyj na specjalną tabliczkę znamionową w ościeżnicy drzwi. W zależności od modelu taka informacja może też być umieszczona na pokrywie bagażnika, w bagażniku (przy kole zapasowym), w schowku albo na klapce od wlewu paliwa.

Informacja dotycząca ciśnienia znajduje się również na oponach, jednak, co warto tu pamiętać, zostaje tam podana maksymalna wartość, a nie prawidłowe ciśnienie.

Odnalezienie tabliczki znamionowej to połowa sukcesu, trzeba ją teraz prawidłowo odczytać. Zwróć uwagę na jednostkę ciśnienia, prawidłowe ciśnienia zazwyczaj podawane jest w barach. Pamiętaj, że tę wartość odczytuje się w zależności od rozmiaru opony oraz masy samochodu z pasażerami i załadunkiem. Na tabliczce powinieneś także znaleźć oddzielną informację o optymalnym ciśnieniu w przednich i tylnych oponach. Tę wartość oddają strzałki znajdujące się nad tabelką z wartościami ciśnienia.

Kolejna ważna kwestia - na optymalne ciśnienie w oponach wpływa też temperatura powietrza. Oczywiście, w pierwszej kolejności dobrze jest kierować się zaleceniami producentami, ale gdy temperatura zacznie się szybko obniżać, to pomyśl o podniesieniu ciśnienia w oponach o około 0,2 bara.

Wpływ ciśnienia na bezpieczeństwo

Od ciśnienia w oponach zależy kwestia Twojego bezpieczeństwa. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, to wewnętrzna struktura opony może ulec uszkodzeniu. Zwiększa się także zużycie paliwa - w niektórych przypadkach może ono wzrosnąć nawet o 5 procent.

Z kolei skutkiem zbyt wysokiego ciśnienia jest mniejsza - nawet o 25 procent - żywotność bieżnika. Pogarsza się również stabilność w trakcie pokonywania zakrętów oraz precyzja kierowania samochodem. Za wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko uszkodzenia opony, jeśli pojazd wjedzie w dziurę lub uderzy o krawężnik. Kolejną wadą podwyższonego ciśnienia w kołach jest mniejszy komfort jazdy, który wynika z tego, że wszelkie nierówności są słabiej tłumione.

Jak widzisz, warto regularnie kontrolować ciśnienie w oponach. Pamiętaj też o wymianie ogumienia - potrzebne części samochodowe oferuje nasz sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim. Odwiedź Maxi Parts, aby zaopatrzyć się w odpowiednie części. Zapraszamy.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.