Najczęstsze przyczyny stuków w zawieszeniu

Koło samochodowe

Stukanie lub skrzypienie dobiegające spod samochodu, to zjawisko, które powinno zaniepokoić każdego kierowcę. Nie można zignorować tych dźwięków, udając, że nie ma problemu. Takie podejście może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlaczego nie wolno bagatelizować tych hałasów? Co może być przyczyną stuków w zawieszeniu? Więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części artykułu.

Wszelkie hałasy dobiegające z zawieszenia powinny zaniepokoić kierowcę. Wydobywające się dźwięki spod samochodu nie muszą od razu oznaczać niebezpiecznej sytuacji, ale są sygnałem, że niektóre elementy zawieszenia uległy zniszczeniu lub za długo są już eksploatowane. To także znak, że czas odwiedzić sklep motoryzacyjny, by zamówić odpowiednie elementy. Co się stanie, jeśli zbagatelizujemy te objawy?

Dlaczego nie można zignorować stuków w zawieszeniu?

Aby jak najlepiej zobrazować powód, dla którego nie wolno lekceważyć stuków w zawieszeniu, wyobraźmy sobie pewną sytuację. Jan Kowalski od lat jeździ swoim samochodem, a na liczniku ma już pierwsze 200 tys. km przebiegu. Pewnego razu podczas jazdy słyszy on stuki dobiegające z okolicy prawego koła. Jan od razu zakłada, że to amortyzator i postanawia zignorować na obecną chwilę ten problem. Cały czas odkłada tę sprawę na później, aż pewnego razu, gdy jedzie autostradą przy większej prędkości, prawe koło się wypina, odskakuje oraz ustawia równolegle do podłoża. Niestety, sytuacja ta kończy się poważnym wypadkiem, którego przyczyną wcale nie był uszkodzony amortyzator, a sworzeń wahacza.

Wszyscy, którzy nie chcą pójść śladem Jana Kowalskiego, nie powinni lekceważyć podejrzanych dźwięków w zawieszeniu. Co więc trzeba zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze należy ustalić dwie kwestie:

  • moment, w którym pojawiają się odgłosy - czy słychać te dźwięki na zakrętach, a może w trakcie jazdy po nierównościach?
  • Typ dźwięków - jakie są to hałasy? Słychać pisk, skrzypienie, a może głuchy stukot?

Określając te dwie rzeczy, można już samemu zastanowić się nad przyczyną stukotów.

3 najczęstsze przyczyny

Znając nawet dokładny moment, w którym pojawiają się hałasy, oraz ustalając typ dźwięków, trudno jest nadal wybrać wyłącznie jedną przyczynę, jeśli mamy do czynienia z głuchym stukotem w zawieszeniu. Możliwości jest tak naprawdę kilka, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną będzie jedna z trzech najpopularniejszych opcji. Wymienić tutaj można:

  • tuleję wahacza,
  • sworznię wahacza,
  • stabilizator.

Czym są tuleje wahacza? To niewielkie gumowe elementy, które pod wpływem eksploatacji zmieniają swoje właściwości, kształt, a w niektórych przypadkach też masę. Efekt jest taki, że w miejscach, w których ruch sztywnych metalowych części był tłumiony przez tuleje, pojawiają się nagle luzy. To z kolei prowadzi do pojawienia się stuków w zawieszeniu.

Warto zapamiętać tę zależność. Stuki w zawieszeniu, w szczególności te głuche, które wydobywają się spod samochodu w trakcie jazdy, najczęściej są rezultatem wyżej wspomnianych luzów. Skoro pojawiają się luzy, oznacza to, że niektóre elementy zaczynają się zużywać. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce w przypadku sworznia wahacza, który także z czasem zaczyna się wyrabiać (a już zwłaszcza wtedy, kiedy sworznia wystawiona jest na działanie wody), czego efektem są luzy i stukoty. Zignorowanie całej sytuacji może doprowadzić do poważnego, nawet śmiertelnego wypadku. Szczególnie należy uważać, gdy w aucie jest zawieszenie jednowahaczowe.

Luzy mogą również powstać na stabilizatorze, zwłaszcza na jego łączniku. Jeśli to właśnie w tym elemencie powstają luzy, to stukot jest dość charakterystyczny. Pojawia się on najczęściej na zakrętach, gdy działa siła ośrodkowa, bądź w sytuacjach, w których pojazd przechyla się z powodu różnych czynników.

Wszystkich, których interesują auto części w Tomaszowie Mazowieckim, zapraszamy do odwiedzenia sklepu Maxi Parts. To sprawdzony sklep i hurtownia motoryzacyjna, w której można liczyć na fachową pomoc. Jesteśmy przekonani, że specjaliści Maxi Parts podpowiedzą, która tuleja, sworznia wahacza, czy stabilizator będzie optymalny w danym przypadku. Zapraszamy serdecznie te osoby, które chcą zamówić części samochodowe w Tomaszowie Mazowieckim w atrakcyjnej cenie.

Formularz kontaktowy

Interesuje Cię nasza oferta? Jesteśmy tu dla Ciebie.